Menu Zavrieť

ABUJA, 10. december 2012 (LifeSiteNews.com) – Nigérijská vláda odkázala západnému svetu, že je cenou za humanitárnu pomoc schválenie homosexuálnych manželstviev, tak ju krajina odmieta zaplatiť.

Nigérijský snem nedávno jednohlasne schválil návrh zákona o zákaze homosexuálnych zväzkov, a to aj napriek vyhrážkam zo strany Obamovej vlády a premiéra Veľkej Británie Davida Camerona. Tí vyhlásili, že ak krajina neuzná práva homosexuálom, budú zvažovať zastavenie pomoci. Podľa návrhu zákona by osoba, ktorá vstúpila do homosexuálneho manželstva alebo by takému manželstvu napomáhala, mohla dostať trest odňatia slobody na štrnásť rokov. Za prejavy náklonnosti homosexuálov na verejnosti by hrozil desaťročný trest vo väzení. Zákon tiež zakazuje kluby a organizácie pre homosexuálov.

“[Homosexuálne zväzky] sú pre našu spoločnosť cudzie a nesmieme ich preberať z iných krajín,“ uviedla predstaviteľka snemovne Mulikat Adeola-Akandeová. „Takéto veci v našej kultúre, náboženstve, krajine či v Afrike nemajú čo hľadať. Pre našu kultúru je to nemorálne a ponižujúce. V plnom rozsahu to odsudzujeme.“

Podľa člena snemovne Adamsa Jagabu by obyvatelia krajiny mali odmietať postoj západu voči homosexuálnym zväzkom. „Sme kultivovaný národ,“ uviedol, „nemôžeme prijímať všetko z iných kultúr.“

Členka snemovne Nkeiruka Onyejeochová dúfa, že hlasovanie vyšle signál západným krajinám, že morálne a etické zásady Nigérie nie sú na predaj.

Nigéria je silne veriaca krajina, ktorej populácia sa rovným dielom delí na kresťanov a moslimov. Zákon proti homosexuálnym vzťahom sa tak teší širokej podpore verejnosti. Kritika prichádza vo veľkej miere spoza hraníc krajiny a kontinentu.

Keď sa minulý rok v nigérijskom senáte rokovalo o návrhu zákona, britský premiér povedal, že pre získanie zahraničnej pomoci by malo platiť viac kritérií. Uviedol, že by zvažoval, či by sa pomoc poskytovala krajinám, ktoré neprikývnu liberálnemu postoju západu voči homosexualite. Po tom, čo zákon snemom prešiel, Obamova vláda nariadila zahraničným humanitárnym organizáciám, ktoré spravuje, aby v rámci svojich možností propagovali prijatie homosexuality.

V tom čase tieto vyhrážky a manipulácia u obyvateľov Nigérie, ako aj iných Afričanov, vyvolali rozhorčenie, keď si ultimátum západu vysvetľovali ako praktiky kolonizátorov. Dokonca aj prezident Ghany a veľký spojenec západu, John Atta Mills, uviedol, že krajina pomoc odmietne, ak podmienky na jej prijatie znamenajú porušenie mravnosti. „Nikdy nebudem podporovať pokusy legalizovať homosexualitu v Ghane,“ uviedol pre štátne média. „Ako vláda si budeme stáť za svojimi princípmi presne podľa našej ústavy, ktorá stojí nad všetkým.“

Teraz, keď zákon v snemovni prešiel, je na rade komisia, aby ho pred konečným schválením prezidenta Goodlucka Jonathana podrobne prerokovala.

Aktivisti za práva homosexuálov v USA spustili online petíciu a vyzývajú nigérijského prezidenta, aby zákon nepodpísal.

zdroj: lifenews

PODOBNÉ ČLÁNKY

——————————————————————————————————————————————————————————————————————