Menu Zavrieť

4. októbra 2011 (LifeSiteNews.com) – Sudca vyššieho súdu v Británii rozhodol, že rodine ženy s mozgovou dysfunkciou nie je dovolené odopierať jej jedlo a vodu s cieľom zapríčiniť jej smrť.

Sudca Baker minulý týždeň rozhodol, že nemôže byť dovolené, aby 52-ročnú pacientku verejne známu iba ako M vyhladovali na smrť, pretože jej život stále obsahuje nejaké pozitívne prvky.

 

 

Jej rodina tvrdila, že denný režim M je pre ňu príliš obmedzený, aby chcela pokračovať v živote.

„Nemôže si ani užiť nápoj, pohár čaju, nič. Nemá v živote žiadne potešenie,” povedala súdu sestra M. „Len denný režim vybratia z postele, umiestnenia na stoličku a uloženia späť do postele. Je to proste príšerné. To nie je život. To je existencia. A viem, že toto by nechcela.”

Ale sudca Baker povedal, že prijal sevedectvo ošetrovateľov, že M nie je úplne čulá, ale stále pri vedomí. Má jej byť dovolené žiť a pokračovať v liečbe. „M nemá pozitívne skúsenosti a …hoci jej život je extrémne obmedzený, nie je bez potešení, hoci malých,” povedal.

Rodinný právnik Yogi Amin tlači povedal, že zážitok rodiny so starostlivosťou o M bol „extrémne srdcervúci” a kritizoval sudcu, že rozhodol, že M treba dať jedlo a vodu.

„Zákon bol vysvetlený a vo všetkých takýchto prípadoch pacientov, ktorí sú v minimálnom stave vedomia, vyšší súd nemá silu rozhodnúť, či je v najlepšom záujme pacienta pokračovať v liečbe, alebo či má byť pacientovi dovolené zomrieť prirodzene, s dôstojnosťou,” povedal Amin.

Alex Schadenburg z Koalície prevencie eutanázie namietol, že rozhodnutie či M má byť vystavená umučeniu na smrť dehydratáciou sa dotýka poslednej „kvality života”, ktorý sa zdá, že má.

„Všetky formy eutanázie znižujú hodnotu určitej ľudskej bytosti a odopierajú rovnosť a dôstojnosť každej ľudskej bytosti“, napísal na svoj blog Schadenburg,

Tento leader poznamenáva, že Británia už od rozhodnutia súdu v roku 1993 bežne dehydratovala na smrť jednotlivcov, ktorí nezomierali, ale zdalo sa, že sú v pretrvávajúcom vegetatívnom stave. Tento prípad je iný, poznamenáva, pretože M je jasne pri vedomí, ale prípad je stále príliš blízko spokojnosti.

„Tlieskame rozhodnutiu sudcu Bakera, zatiaľčo si myslíme, že kým je predefinované Blandove rozhodnutie, iní psychicky postihnutí ľudia ako „M” budú kvôli dehydratácii úmyselne umierať, dokonca hoci inak umierať nebudú,” povedal.

zdroj: lifenews