Menu Zavrieť
Dňa: 28 Máj 2013
Autor: ::prop

france-gay-marriage-protestFrancúzska vláda vyvíja maximálne úsilie na diskreditáciu demonštrantov proti sobášom osôb rovnakého pohlavia. Nahliada sa na nich ako na ideologických nepriateľov vládnucich socialistov. Takto sa vyjadril pre RT politický analytik John Laughland, ktorý sa zúčastnil nedeľného zhromaždenia v Paríži.

Centrum Paríža zažívalo výbuchy násilia počas celého víkendu. Polícia zasahovala proti davom ľudí protestujúcim voči zákonu z minulého mesiaca, legalizujúcemu sobáše osôb rovnakého pohlavia.

Napriek tomu, že protesty odhadom 200 tisíc demonštrantov boli po celý deň veľmi pokojné, zhromaždenie skončilo stretmi s políciou, slzným plynom a zatýkaním.

John Laughland z Inštitútu pre demokraciu a spoluprácu v Paríži povedal, že je “šialenstvom” francúzskej vlády takto zakročiť proti protestu v dobe, keď je popularita prezidenta Francoisa Hollande na najnižšom bode v histórii.

RT: Takže, prečo taká krutá odpoveď od francúzskej polície voči demonštrantom proti homosexuálom?

John Laughland: Myslím, že francúzska polícia pod vedením Ministerstva vnútra vníma kontext týchto demonštrácií ako ideové ohrozenie svojej moci – a samozrejme toho, čo sú. Jedná sa pravdepodobne o najväčšie masové demonštrácie v celej francúzskej histórii, určite za posledných 30 rokov a viac. A boli úplne nečakané. Vláda vôbec nepredpokladala, že toľko ľudí vyjde do ulíc. A vláda predpokladá, že ľudia, ktorí včera demonštrovali, ako som povedal, sú ideologickí nepriatelia. Preto vláda šíri veľa propagandy, ktorá tvrdí, že demonštranti sú extrémne krídla rôznych skupín.

RT: Ako si povedal, Ministerstvo vnútra očakávalo, že krajne pravicové skupiny sa pripoja k protestom a budú vyvolávať potýčky. Preto mobilizovali 4 tisíc policajtov na zachovanie bezpečnosti. Tak prečo teda neboli schopní kontrolovať situáciu?

JL: Nepovedal som, že tam boli skupiny krajnej pravice. Jedná sa o vládnu propagandu. To je presne spôsob, ktorým chce vláda delegitimizovať niečo, čo je ohromne pokojnou masovou demonštráciou. Skutočnosť, že niekoľko mladých ľudí skončilo protest hádzaním pár fliaš na políciu – nie že by som to schvaľoval – neznamená, ako by vláda rada predstierala, že za protestom stoja nejaké nebezpečné, zlovestné sily. Pokiaľ je mi známe, hoci došlo k stretom s políciou a hoci tam bol veľký počet zatknutí, neverím, že došlo k nejakému vážnemu zrúteniu práva a poriadku.

RT: Francúzska vláda je v tejto chvíli veľmi nepopulárna. Rating prezidenta Hollanda dosahuje 24 %, čo je rekordne nízka úroveň. To nie je práve najlepšie načasovanie na zákrok proti demonštrantom.

JL: To je úplne šialené. Navyše to celkom samozrejme povzbudzuje domnienky demonštrantov a ich podporovateľov po celej krajine, že vláda sa zmenila na diktatúru. Viete, zhromaždilo sa milión ľudí, drvivá väčšina z nich demonštrovala mierumilovne. Napriek tomu sa stretli s veľmi nepriateľskou propagandou vlády. Ministerstvo vnútra hovorilo, že deti by na protest nemali chodiť, že tam bude veľa násilia a podobne. Mali sme veľmi silný dojem, komentátori a účastníci, že vláda robí všetko pre to, aby narušila legitimitu demonštrácie a odradila ľudí od účasti na protestoch.

RT: Zvolenie Hollanda bolo označované ako znovuzrodenie sociálnej demokracie. Čo nám hovoria o jej stave posledné policajné akcie?

JL: Hovorí nám to, že v hospodárskej politike žiadne Hollandovo opatrenie nie je možné opísať ako ľavicové. Jeho kampaň propagovala, že nemá v úmysle prijímať žiadne úsporné balíčky, žiadne uťahovanie opaskov. Akonáhle sa dostal k moci, okamžite jeden presadil. A to má veľmi vážny dopad na francúzsku spoločnosť. Tak, ako náhradu za toto zlyhanie v sociálnej či ekonomickej politike, presadzuje zákony o homosexuálnych manželstvách, ktoré, slovami ich autorov, prinesú zmenu civilizácie. Je to druh náhrady za hospodárske opatrenia, ktoré odmieta realizovať. A pokiaľ ide o políciu, tá jedná len na základe príkazov vlády. Hlava Ministerstva vnútra [Manuel Valls] bol včera na policajnom riaditeľstve riadiť viac či menej policajné operácie. Takže konajú politicky.

Preklad: ::prop, www.protiprudu.org
Zdroj: RT

Policajná brutalita v uliciach Paríža. Bez komentára.zdroj: http://www.protiprudu.org/francuzi-protestujuci-voci-homosexualnym-manzelstvam-su-nalepkovani-ako-extremisti/