Menu Zavrieť

KALIFORNIA, 27. február 2012 (LifeSiteNews.com) – Kalifornský Úrad verejného zdravotníctva spustil program, ktorý deťom od 12 rokov zadarmo zašle poštou kondómy.

Tento Projekt dostupnosti kondómov (Condom Access Project) bol po prvýkrát spustený v týždni, kedy sa slávil „Valentín“ – 14. februára. Stalo sa tak v Alamede, Sacramente, San Joaquine, Kerne a častiach sanfranciských okresov, ktoré spadajú pod kalifornskú Radu pre zdravie rodiny (Family Health Council). Tieto oblasti boli vybraté na základe údajov z oddelenia kontroly sexuálne prenosných ochorení Úradu verejného zdravia. Stalo sa tak kvôli vysokému počtu tehotenstiev, sexuálne prenosných ochorení (STD) a infekcií medzi tínedžermi v týchto okresoch.

Tínedžeri sa majú obrátiť na internetovú stránku, TeenSource.org, kde po vyplnení žiadosti môžu obdržať bezplatný balíček desiatich kondómov spolu s lubrikantom a brožúrami o antikoncepcii a sexuálne prenosných ochoreniach, ktoré im prídu domov poštou v obyčajnej žltej obálke.

Zástancovia tohto program veria, že poskytnutím väčšieho množstva bezplatných kondómov napomôžu znížiť ohromný počet STD a tehotenstiev tínedžeriek v Kalifornii. Priznávajú však pritom, že zdržanlivosť je jediným istým spôsobom, ako týmto prípadom predísť.

„Zvyčajne, keď vidíme vysoké čísla, je to nedostatočným prístupom ku všeobecnej sexuálnej výchove a službám zdravotnej starostlivosti o reprodukčné zdravie, “ vyjadrila sa pre denník Bakersfield Californian Amy Moyová, viceprezidentka verejných záležitostí Rady pre zdravie rodiny. „Možno je to i kultúrou v komunite, kde sa veci ako všeobecná sexuálna výchova a s ňou spojené otázky nerozoberajú a prostriedky nie sú dostupné.“

Moyová dodala, že „nemôžeme strkať hlavy do piesku a predstierať, že nemáme problém. Vieme, že tínedžeri začínajú pohlavne žiť a my sa chceme uistiť, že to bude tak bezpečné, ako sa len dá.“

Akokoľvek, hovorkyňa Bakersfieldského tehotenského centra, skupiny, ktorá propaguje zdržanlivosť, povedala, že rodičia budú mať voči tomuto návrhu námietky a tínedžeri to pochopia tak, že ich štát podporuje v tom, aby začali sexuálne žiť.

„Myslím, že úplná väčšina rodičov v okrese Kern si bude myslieť, že to nie je dobrý nápad,“ povedala Linda Davisová pre denník Bakersfield Californian. „A nemyslím si, že ich deti by mali tú odvahu, aby o tieto kondómy požiadali.“

Napriek pokusom na západe krajiny znížiť počet STD a neželaných tehotenstiev tým, že kondómy a iná antikoncepcia bola deťom a tínedžerom dostupnejšia, očakávaný pokles počtu tehotenstiev tínedžeriek, potratov a chorôb sa nedostavil.

Podľa správy zo Škótska, kde prebehol masívny program o sexuálnej výchove a antikoncepcii zameraný na deti od 10 do 18 rokov, táto iniciatíva zlyhala a tehotenstvá tínedžeriek a počty STD ďalej rástli. Iný výskum v Španielsku zistil, že keď sa použilo viac antikoncepcie, miera neželaných tehotenstiev a potratov takisto narástla.

zdroj: lifenews