Menu Zavrieť

Madison, Wisconsin, USA, 9. novembra 2011 (LifeSiteNews.com) – Dva týždne pred dňom vďakyvzdania, sú vojny s Vianocami pre rok 2011 v plnom prúde, pretože Wisconsinský guvernér, Scott Walker, znovu zaviedol názov ,vianočný‘ stromček pre štátny stromček, po tom, ako sa 25 rokov volal ,sviatočný‘ stromček (pozn. prekl. v angličtine ‘holiday’ tree).

Guvernér urobil zmenu bez ovácií, jednoduchým odvolaním sa na evergreen vianočný stromček v utorkovej tlačovej správe oznamujúcej, že miestna mládež by mohla pomôcť vyzdobiť tento stromček vo Wisconsinskej Capitol rotunda.

Jeho hovorca však údajne potvrdil, že táto zmena bola úmyselná. „Je to vianočný stromček. Ak mám byť úprimný, neviem čo viac o tom povedať,“ povedal hovorca Cullen Werwie pre Associated Press.

9-metrový vianočný stromček mal tento názov od svojho prvého postavenia v roku 1916 až do roku 1985, keď vláda podľahla sekularistickým tvrdeniam, že tento názov v podstate podporoval náboženstvo.

Nadácia náboženskej slobody (Freedom From Religion Foundation – FFRF), sídliaca v Madisone, rozniesla na kopytách guvernérove rozhodnutie, nazývajúc ho hrubou „urážkou“ pre nekresťanov.

Dôvod, prečo sa názov zmenil na sviatočný stromček bol, aby sa vyhlo tomu, že guvernér volí jedno náboženstvo namiesto iného,“ povedala pre Associated Press Annie Laurie Gaylorová, prezidentka FFRF. „V zásade to je guvernérova nezdvorilosť, ohlásiť niečo také. Má v úmysle, aby to bolo pohŕdanie a urážka pre nekresťanov, inak by to nerobil.“

No Bryan Fischer z Americkej asociácie rodiny (American Family Association) nazval obvinenia tejto skupiny „úplne absurdné“.

„Môžete si prečítať celú ústavu a nenájdete tam nič, čo by zakazovalo guvernérovi volať vianočný stromček vianočným stromčekom,“ povedal pre LifeSiteNews.

„Nemajú problém s vyobrazením náboženského symbolu – židovského deväťramenného svietnika. Oni sa sťažujú iba keď ide o betlehem alebo vianočný stromček.“

Fischer chválil guvernéra za to, že vrátil stromčeku jeho náležitý názov. „Nikto ich nevolá sviatočné stromčeky. Všetci ich volajú vianočné stromčeky, pretože to je to, čo sú,“ povedal.

zdroj: lifenews