Menu Zavrieť

KODAŇ, DÁNSKO, 7. jún 2012 (LifeSiteNews.com) –  Predstavení evanjelickej luteránskej cirkvi v Dánsku budú musieť v kostoloch vysluhovať „manželstvo“ ľuďom rovnakého pohlavia. Tretina  kňazov denominácie tvrdí, že sa na tom odmieta podieľať.

Dánsky parlament hlasoval drvivou väčšinou 85-24 v prospech uzatvárania homosexuálnych zväzkov v kostoloch. Tie by sa mali dostať na rovnakú úroveň ako tradičné manželstvo.

Zákon nadobudne účinnosť 15. júna.

Homosexuáli môžu uzatvárať manželstvo  v kostole od roku 1997.

Podľa nového zákona môžu kňazi z teologických dôvodov odmietnuť vyslúžiť „manželstvo“, biskup avšak musí poskytnúť náhradu. Hlavný presadzovateľ zákona, dánsky duchovný Manu Sareen, ktorý je agnostik, označil hlasovanie za „historické“. „Myslím, že je veľmi dôležité dať všetkým členom cirkvi možnosť zosobášiť sa,“ vyhlásil.

Dánska ľudová strana s týmto zákonom nesúhlasí. „Manželstvo je staré ako ľudstvo samo. Nemôžete meniť jeho základy,“ komentoval Christian Langballe, cirkevný hovorca strany.

Bývalý politik Stig Elling označuje túto zmenu za pozitívnu a teší sa, že toľko kňazov a biskupov koná v prospech dobrej veci. „Kráčame s dobou, je rok 2012,“ dodal.

Evanjelická luteránska cirkev je v Dánsku oficiálnou štátnou cirkvou od roku 1849.

Na margo schválenia dánskeho zákona aktivisti podporujúci tradičnú rodinu z celého sveta varujú, že homosexuálny program ohrozuje základné slobody veriacich po celom západe.

Hoci prvý dodatok Americkej ústavy zakazuje vláde diktovať cirkvi náuky, náboženské inštitúcie už boli vládou perzekuované ak odmietli umožniť homosexuálnym párom prenajať si ich priestory na obrad, ktorý hlboko uráža cirkevný význam manželstva a rodiny.

Mesto Hutchinson v štáte Kansas prijalo proti-diskriminačný predpis, ktorý vyžaduje prenájom svätostánkov a ich zariadenia verejnosti za účelom vyslúženia „manželstva“ homosexuálom. „Ak má farnosť sálu, ktorú prenajíma verejnosti, nemali by diskriminovať homosexuálne páry, ktoré si tu želajú usporiadať svadobnú hostinu.“

Jacksonville v štáte Florida v súčasnosti zvažuje prijatie podobnej vyhlášky.

V januári sudca Solomon Metzgern rozhodol, že metodistická cirkev v New Yersey nemôže viac odmietať prenájom svojich priestorov na vysluhovanie homosexuálnych „svadieb“.

zdroj: lifenews