Menu Zavrieť

11. októbra 2011 (LifeSiteNews.com) – Po intenzívnej kritike pasívnej reakcie írskeho ministra spravodlivosti minulý štvrtok na výzvu legalizovať potrat v Írsku, na väčšom zasadnutí Organizácie spojených národov teraz vláda povedala, že  odmieta tieto odporúčania útočiace na írske prolife zákony.

Na stretnutí Organizácie spojených národov delegáti z Británie, Dánska, Španielska a iných krajín vyzývali Írsko, aby legalizovalo potrat. Dánsko žiadalo zákon dovoľujúci potrat na požiadanie. Krajiny poukázali na kontroverzné nariadenie, že Írsko zaviedlo zákon dovoľujúci potrat v prípadoch, keď je matkin život v ohrození.

Vo svojej odpovedi minister spravodlivosti Alan Shatter potvrdil, že írsky Najvyšší súd rozhodol, že v Írsku je zákonité ukončiť tehotenstvo, keď je to nutné, aby sa zachoval život matky, a že vláda záležitosť prejedná a dodrží svoje záväzky  podľa Dohody o ľudských právach – čo bola vlažná odpoveď, ktorú kritizovali zástanci prolife.

„Minister Shatter sa nezmienil o fakte, že väčšina írskeho národa je proti potratu a že skôr ľudia, ako Európsky súd, rozhodnú o írskych prolife zákonoch,” povedala v tom čase Niamh Uí Bhriain z Inštitútu života. „Takisto nepoukázal na to, že vedúci írski lekárski experti potvrdili – pred parlamentným výborom – že potrat nikdy nie je medicínsky nutný.”

Včera Organizácia spojených národov zverejnila svoj záverečný návrh správy Universal Periodic Review (Všeobecný pravidelný prehľad) o ľudských právach v Írsku, ktorá odhalil, že Írsko odmietlo 15 z odporúčaní Organizácie spojených národov, vrátane odporúčaní ohľadom potratu.

Toto rozhodnutie Uí Bhriain privítala. „Dnešné rozhodnutie odmietnuť požiadavky Organizácie spojených národov voči Írsku legalizovať potrat je výsledkom aktivity veľkého počtu ľudí, ktorí kontaktovali svojich zástupcov, aby trvali na tom, že ďalej budeme chrániť naše nenarodené deti,” povedala.

„Avšak komentáre ministra Shattera na jednaní Organizácie spojených národov boli veľmi neuspokojivé a sú stále príčinou nášho záujmu,” pokračovala. Ui Bhriain povedala, že prolife aktivisti potrebujú byť „nanajvýš ostražití” pri pokračujúcom tlaku na krajinu, aby legalizovala potrat.

Youth Defence(Obrana mladých), ktorá pracovala s Inštitútom života na zvyšovaní prolife záujmu v rámci kritiky Organizácie spojených národov povedala, že sa chcú poďakovať mnohým tisícom  írskych prolife aktivistov, ktorí prehovorili na verejných stretnutiach, vo svojich príspevkoch a priamo s predstaviteľmi vlády. „Je úžasné vidieť, akí silní môžu byť ľudia, keď prehovoria nahlas,” povedala hovorkyňa Katie Robinson. „Je to dôkaz, ako môže vytrvalosť zmeniť politiku a ako môže odmietnutie kompromisu potratu priniesť víťazstvá nenarodeným deťom a ich matkám.”

„Potrebujeme byť stále viazaní týmto záväzkom ochrany nenarodených počas nasledujúcich mesiacov, ako pracujeme, aby sme zaistili opatrenia podniknuté vládou na európskom súde,” povedala hovorkyňa Mladej obrany. „Urobili sme veľa a ešte musíme veľa urobiť.”

Vo svojej odpovedi na dnešné správy írska Asociácia pre plánovanie rodiny povedala, že štátne odmietnutie potratových odporúčaní Organizácie spojených národov znamená, že vláda posiela „zmiešaný odkaz”, ako si želá realizovať nariadenia Európskeho súdu. Pracovníci kampane za potraty vyzvali írsky parlament, aby dal pevný záväzok, že vytvorí zákon pre adekvátne potratové služby a bude jasný pre ženy a ich lekárov.

zdroj: lifenews