Menu Zavrieť

NEW YORK, 6. januára 2012 (C-FAM) – Dôverný audit fondov UNICEF a UNFPA (Populačného fondu OSN) zistil „veľké” pochybenia v transparentnosti a prekvapivé miliardy dolárov nevyužitých peňazí. Obidve agentúry odmietli odhaliť informácie o výdavkoch a cestovných nákladoch personálu. Audítor zistil, že darcovia „mali málo informácií ohľadom konečného osudu” fondov.

Spravodajca Fox News George Russell preštudoval ešte nezverejnený dvojzväzkový návrh správy napísaný konzultačnou firmou IDC na požiadavku Nórskej vlády. UNFPA a UNICEF odmietli odpovedať na otázky Fox News a len  vyhlásili, že hotovostné rezervy sú vyhradené na budúcu prácu na programoch.

Audit piatich agentúr OSN sa snažil objaviť „kde idú peniaze.” Správa zistila, že v roku 2009 mali UNFPA a UNICEF 3,2 miliárd dolárov v hotovosti. UNICEF, ktorý má právo minúť peniaze, kde chce, okrem projektu, ktorý ich zarobil, získal v roku 2008 109 miliónov dolárov hotovosti v úrokových výnosoch. Rozvojový program OSN mal 5 miliárd dolárov hotovostných rezerv, investoval veľké množstvá do dlhopisov a zvýšil v poslednom desaťročí personálne náklady o 80%. Takto spolu so Svetovým potravinovým programom (ktorý jediný bol ohodnotený ako transparentný a jeho výkon ako „impozantný”) mal 12,2 miliárd nevyužitej hotovosti.  Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov nemal hotovostné rezervy, ale odmietol odhaliť svoje výdavky, zvlášť personálne náklady.

Správa zistila, že UNFPA nebola schopná alebo ochotná objasniť 200 miliónov dolárov ročne, ktoré poskytla vládam a nevládnym skupinám. Odmietla odhaliť detaily miezd, odmien, cestovných a poradenských výdavkov a iných položiek. Správa vyhlásila, že UNFPA vo svojom oficiálnom záväzku byť transparentnou „výrazne zlyhala.”

Detaily režijných nákladov fondu UNICEF chýbajú a útržky informácií o výdavkoch „sťažujú sledovanie použitia prostriedkov z ústredia až po konečného príjemcu.” Tiež nemohli objasniť výdavky v rámci jednotlivých krajín, kde väčšina prostriedkov získala označenie „veľké zlyhanie.”

Niekoľko agentúr OSN sa čoraz častejšie zameriava na poskytovanie politického poradenstva a obhajoby a spolieha sa na iné, že poskytnú zbožie a služby. Tvoria nejasné strategické plány v ústrediach, ktoré odmietajú sledovanie výsledkov a pokroku v rámci jednotlivých krajín. Agentúra pre utečencov OSN zveruje väčšinu aktivít svojho programu „realizačným partnerom”, ktorí pracujú v cieľovej oblasti.

Štúdia varovala, že zásoba peňazí „naznačuje, že sa značné financie od darcov nevyužívajú pre účely rozvoja.” Darcovia sa môžu zdráhať podporiť OSN až  „do využitia zásob.“

Agentúry OSN celé roky odmietali prezradiť svoje financie. Predstavitelia vlády majú podozrenie, že nedostatok transparentnosti skrýva okázalé platy a veľké cestovné výdavky. Presmerovanie fondov nevládnym organizáciám zabezpečuje banda spolupáchateľov, ktorí bránia agentúry OSN.

Tieňové účtovníctvo často signalizuje systematické plytvanie, podvody a zneužívanie. V okamihu úprimnosti sa v roku 2007 výkonný výbor UNFPA na konferencii pochválil, že hoci bola agentúra z priameho financovania potratov vylúčená, uhrádza peniaze poskytovateľom potratov.

Vyšetrovanie výročných správ UNFPA zistilo, že jej rozpočet vzrástol na 249,9 miliónov dolárov v roku 1999 na 870 miliónov dolárov v roku 2010. Napriek ohromným zdrojom a zlyhaniu auditu v novembri žiadali vedenie, aby „povzbudili k väčšej politickej, finančnej podpore plánovania rodiny.”

zdroj: lifenews